Осигурено е също така начално финансиране на т.н. ‘учебни занятия’, организирани от стипендиантите, като например събития, съвместни проекти с партньори и други научни мероприятия, в приемащата страна или у дома, които имат за цел да допринесат за възстановяването и развитието на академичната инфраструктура на Украйна, включително дигиталната.
Заедно с нашите партньори от NEC и донорските организации изразяваме своята увереност, че проектът ни ще спомогне за възобновяването на научния живот в Украйна.
‘Подкрепа за украинските учени – Стипендиантска програма за период от 3 години, 2023 – 2026’ е открита с финансовата помощ на фондация VolkswagenStiftung, Хановер, в партньорство с Wissenschaftskolleg zu Berlin и се управлява в сътрудничество с New Europe College Bucharest (NEC) и Центърът за академични изследвания София (CAS). Проектът е част от по-мащабна инициатива за създаване на Институт за академични изследвания в Киев, съвместно със световната мрежа от институти – Network of Institutes for Advanced Study (Netias). Тази година, на 8 ноември в Берлин, Украинският институт стартира успешно, макар и във виртуална форма – като Виртуален украински институт за академични изследвания (VUIAS), поради продължаващата война в страната.