
Дискусионни серии „Стопанска (социална) България“: От монопол към война: Към историята на Бизантион в последните десетилетия на III в. пр. Хр
17 февруари @ 17:00 - 18:30

С удоволствие бихме искали да Ви поканим на предстоящата лекция, част от семинара „Стопанска (социална) България: Бъдещето през културата на миналото“.
Гл. ас. д-р Юлий Емилов (Исторически факултет, СУ „Св. Климент Охридски“) ще представи темата „От монопол към война: Към историята на Бизантион в последните десетилетия на III в. пр. Хр“ на 17 февруари 2026 г., вторник, в Център за академични изследвания София от 17:00 ч.
Резюме: Фокус на лекцията са причини и следствия от „война за митата“ на морския трафик през Босфора през 220 г. пр. Хр. между елинския полис Бизантион срещу Родос и Витинското царство. Единствените антични писмени извори за тези събития се откриват в четвърта книга на „История“ от Полибий. Запазеният наратив съдържа информация с висока резолюция, която позволява дискусия на фактори като „външен натиск“, „установяване на монопол“, „агресивна митническа политика“ и „защита на търговски интереси“ за военния конфликт в Хелеспонта преди 22 столетия.
Подробности
- Дата:
- 17 февруари
- Час:
- 17:00 - 18:30
Организатор
- Център за академични изследвания София
Място
- Център за академични изследвания София
-
ул. Стефан Караджа 7В, вх. 3, ет. 2, ап. 23
София, 1000 Bulgaria+ Google Map